5 sposobów na zmotywowanie zespołu do działania

Życie ludzkie nie miałoby sensu bez motywacji. Czy chciałoby się nam dbać o siebie, swój wygląd, zdrowie i rozwój na różnych obszarach bez impulsu do działania? Czy firma, w której pracowaliby wyłącznie ludzie bez przekonania o słuszności swoich działań, nie lubiący swojej pracy lub nie widzący w niej żadnego sensu, miałaby szansę na jakikolwiek sukces? Oczywiście – bez wielkiej motywacji zapewne można i żyć i pracować, jednak czy jakość takiego życia może przynieść spełnienie i satysfakcję? Rolą każdego dobrego menadżera, oprócz planowania działań, ich organizacji i kontroli, jest także motywowanie zespołu do działania, co niewątpliwie stanowi największe wyzwanie. Wysoki poziom motywacji pracowników zapewnia motywacja zespołu do działaniaich zaangażowanie w pracę, co z kolei przekłada się na jakość i efektywność działań. Tak mówi teoria, a jak sprawa wygląda w praktyce? Nie ma niestety jednego sposobu na dotarcie do wszystkich jednostek pracujących w danej firmie. Każdy z nas jest inny i na każdego z nas działają inne bodźce.

Kasa, kasa i jeszcze więcej kasy?

Nie ukrywajmy, że do pracy przychodzimy głównie dlatego, aby zarabiać pieniądze. Jednak dużym błędem w zarządzaniu zespołem jest przekonanie, że to wyłącznie czynniki ekonomiczne najlepiej zmotywują ludzi do działania. Kluczem do sukcesu jest zachowanie równowagi między motywowaniem finansowym i pozafinansowym. Oczywiście, żadne pozafinansowe czynniki nie będą skuteczne, jeśli pracownik będzie czuł, że to mu się po prostu nie opłaca, lub inni na jego stanowisku zarabiają więcej. Mimo, że pieniądze to nie wszystko, to niezwykle ważne jest, aby wynagrodzenie było dostosowane do zakresu obowiązków pracownika, a jego większy wkład pracy i zaangażowanie, czy też ponadprogramowe projekty były premiowane dodatkowymi środkami pieniężnymi, przynajmniej w miarę możliwości firmy.

Wartościowa pochwała

Powszechnie znana, lecz często pomijana jest zasada, że okazywanie zainteresowania pracownikom i docenianie ich wysiłków ma ogromny wpływ na ich motywację. Takie bodźce jak zauważenie starań, docenienie włożonego w zadanie wysiłku i pozytywna opinia o realizacji zadania są związane z następującymi potrzebami ludzi: potrzebą szacunku i uznania, potrzebą więzi z innymi, potrzebą twórczej aktywności i potrzebą doskonalenia. Człowiek doceniony czuje się potrzebny, a wykonana praca ma dla niego sens i prawdopodobnie przy następnym przedsięwzięciu będzie pracował jeszcze lepiej, bo chętniej. Warto też wspomnieć, że największą moc ma pochwała wygłoszona w otoczeniu innych pracowników i jej działanie ma też największy zasięg. Osoba pochwalona zwiększa jakość swojej pracy, a pozostali pracownicy podejmują działania, mogące w przyszłości przynieść uznanie ze strony kierownictwa.

W przyjaznej atmosferze praca wre

Mogłoby się wydawać, że aby dobrze wykonywać swoje obowiązki pracownik potrzebuje neutralnej atmosfery, bez dodatkowych obciążeń i stresów i to w zupełności powinno mu wystarczyć. Nie zapominajmy jednak, że miejsce pracy to nasz drugi dom, w którym spędzamy kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Dbanie o dobre i serdeczne relacje między ludźmi pracującymi ze sobą sprawi, że pracownicy chętniej będą przychodzić firmy, a także znacznie lepiej będą realizować swoje zadania. Sposobów na pielęgnowanie dobrej atmosfery jest wiele i należy dostosować je do konkretnego zespołu. Jednak dość powszechnymi praktykami są imprezy firmowe, podczas których pracownicy mogą razem zrelaksować się i nawiązać koleżeńskie kontakty. Taką samą, jeśli nie większą, moc scalania zespołu mają wspólne wyjścia i wyjazdy. Pamiętajmy także, że drobne rzeczy takie jak przynoszenie ciasta z okazji urodzin, wspólna kawa podczas przerwy czy choćby uprzejme zainteresowanie planami na urlop to już naprawdę wiele.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Ustalenie wspólnego celu i świadomość korzyści, jakie przyniesie zrealizowanie go może być bardzo dobrym motorem napędowym do działania. Rozmowa z pracownikami o planach firmy, branie pod uwagę ich pomysłów na realizację założeń oraz podkreślenie jak ważna jest ich jednostkowa praca dla dobra całości sprawi, że chętniej będą oni podejmować działa istotne dla osiągnięcia celu. Pracownicy w takiej sytuacji utożsamiają się z resztą firmy, a także czują się odpowiedzialni za powierzone im projekty, a partycypacja w późniejszym sukcesie będzie motywacją do kolejnych działań. Dlatego warto rozmawiać z pracownikami, organizować krótkie zebrania, na których można omówić bieżącą realizację planu, a także budować w zespole przekonanie o tym, że uzyskanie rezultatów nie byłoby możliwe, gdyby nie praca ich wszystkich.

Otoczenie ma znaczenie!

Czasami można zapomnieć, że tak prosta sprawa jak otoczenie w miejscu pracy może motywować lub demotywować pracownika. Stare, rozpadające się krzesło biurowe, zawieszający się ciągle komputer czy wyłączone ogrzewanie mogą skutecznie zniechęcić pracownika do efektywnej pracy. Oczywiście fantastycznie byłoby móc zapewnić swojemu zespołowi warunki socjalne na miarę biur Google’a, z pokojami do relaksu i łóżkami w razie małej senności. Jeśli jednak nie jesteś potentatem finansowym, to pamiętaj, że nawet drobne zmiany mogą przynieść duże korzyści. Upewnij się od czasu do czasu, że Twoi pracownicy korzystają ze sprawnego sprzętu i czy w najbliższej przyszłości nie będzie potrzebna jego wymiana. Zapytaj czy nie brakuje im narzędzi, niezbędnych do pracy, a także, w miarę swoich możliwości, zadbaj o miejsce, w którym pracownicy będą mogli spędzić przerwę. Czasami wystarczy kącik kuchenny, zaopatrzony w lodówkę, czajnik i stół z krzesłami, aby pracownicy mogli na chwilę oderwać się od obowiązków, posilić się czy wypić gorącą kawę, aby mieć siłę na kolejne kilka godzin pracy.

Jak widać można motywować swoich pracowników do działania nie tylko poprzez finansowe nagrody. Zadbajmy, wraz ze swoim zespołem, o dobre warunki pracy, które przełożą się na jej wysoką jakość. Słuchajmy sugestii i uwag, doceniajmy starania i zaangażowanie, a także pokażmy pracownikom, że są częścią drużyny, bez której nie udałoby się Wam tyle osiągnąć.

 

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.