Częste błędy popełniane przy tworzeniu firmowych stron internetowych

Stworzenie strony internetowej dla swojej firmy jest dużym wyzwaniem i wymaga dokładnej strategii oraz precyzyjnej koncepcji. O ile projektowanie witryny www od strony wizualnej, zazwyczaj bywa przyjemne, to już logiczne rozplanowanie jej zawartości może wymagać od nas więcej pracy. Tymczasem to, jak wygląda strona internetowa naszej firmy i jaka jest jej użyteczność, jest bardzo szybko weryfikowane przez naszych klientów i decyduje o tym, czy zakupią oni oferowane przez nas usługi, czy nie. Jakich błędów nie należy popełniać przy tworzeniu firmowej strony internetowej?

Dominujące znaczenie domeny

Zdarza się, że strony internetowe niektórych firm, „zaparkowane” są pod domenami, którym daleko jest do profesjonalizmu. Strona internetowa powinna w swoim adresie zawierać nazwę firmy lub jej logiczny skrót, który ułatwi jej identyfikację w sieci. Może być to też połączenie nazwy firmy z miejscowością, w której działamy, ewentualnie nazwa głównej, charakteryzującej nas działalności. Czyli dobrymi rozwiązaniami będą domeny firm typu: www.mechanik.pl, www.mechanik-wrocław.pl, www.naprawimyauto.pl, ale już www.mechau.wroc.com.net to niekoniecznie dobry pomysł. Niepraktycznym rozwiązaniem jest także zawieranie całej nazwy przedsiębiorstwa, jeśli jest za długa. Czyli z Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego Star, należałoby stworzyć witrynę pod adresem www.star.pl. Pamiętajmy też, że prawdopodobnie będziemy używali naszej domeny w mailach służbowych, dlatego tym bardziej warto jest zastanowić się nad jej brzmieniem.

Mniej znaczy więcej

Udostępnienie zbyt wielu treści na stronie, zarówno tych tekstowych, jak i graficznych, może wprowadzić niepotrzebny chaos. Klient, wchodząc na naszą witrynę, chce jak najszybciej otrzymać odpowiedź na zadane pytanie lub uzyskać potrzebne mu informacje. Jeśli napotka barierę, pod postacią przeładowanej strony, może zniechęcić się i zrezygnować z jej przeglądania. Strona powinna być przejrzysta, estetyczna i prosta w obsłudze. Klient powinien móc, w stosunkowo krótkim czasie, otrzymać pożądaną wiedzę na temat naszej firmy lub jej produktów. Z różnych badań, dotyczących użytkowania stron internetowych, możemy dowiedzieć się, że internauci rzadko czytają wszystkie teksty, na nich umieszczone. Przeglądając stronę, raczej obejmuje się wzrokiem cały obraz i skupia się na istotnych dla użytkownika aspektach. Dlatego warto jest stosować nagłówki, pogrubienia lub wypunktowanie najważniejszych dla nas treści. Ale z umiarem! Bo mniej naprawdę czasem oznacza więcej.

Firmowa strona internetowa

Zbyt długi czas oczekiwania

W dobie szybkiego Internetu, przyzwyczailiśmy się do ekspresowego uzyskiwania poszukiwanych informacji. Dlatego zbyt wolno ładująca się strona może być kluczową przyczyną rezygnacji klienta. Długie oczekiwanie na wyświetlenie się treści jest bardzo zniechęcające i zajmuje zbyt wiele czasu. Zadbajmy o optymalizację naszej strony pod tym kątem. Można to zrobić chociażby dostosowując grafikę do potrzeb naszej witryny. Jak? Na przykład „kompresując” zdjęcia w programie graficznym. Dodatkowo- zbyt wolno ładująca się strona ma negatywne skutki dla jej pozycjonowania w Internecie.

Drażniące elementy

Czasami chcemy uatrakcyjnić naszą stronę internetową i stosujemy narzędzia, mające nam w tym pomóc. Najczęściej jednak są to nieprzydatne dodatki, które odwracają uwagę od prawdziwego przekazu, który ma być zawarty na naszej stronie. Niepotrzebne wideo, które włącza się zaraz po uruchomieniu strony, muzyka w tle lub wyskakujące okienka z reklamami, które i tak klienci zamykają jak najszybciej, są drażniące i utrudniają korzystanie z naszego serwisu.

Nieodpowiedni sposób prezentowania treści

Teksty na stronie muszą być czytelne i nie mogą męczyć oczu. Litery powinny znajdować się na kontrastowym tle, a ich wielkość powinna być dostosowana do standardowego widoku strony. Ważna też jest czcionka. Stosowana w większości dokumentów, czcionka Times News Roman, nie prezentuje się korzystnie na stronach internetowych. Najczęściej wykorzystywanymi wzorami są m.in. czcionki Verdana, Helvetica czy Calibri. Zwariowane kroje liter i jaskrawe kolory zostaw na inne okazje. Firmowa strona internetowa może być ciekawa i oryginalna, ale pewne elementy powinny zachować profesjonalny charakter.

Trudne poruszanie się po Twojej stronie

Elementem, który może utrudniać korzystanie z naszej witryny jest na pewno zła nawigacja. Jeśli klient musi zastanawiać się co zrobić, aby przejść do innej zakładki, albo nie może w prosty sposób znaleźć standardowych informacji „o nas”, „kontakt” czy „oferta”, to możemy być pewni, że już raczej nie powróci na naszą stronę internetową. Musimy zadbać o logicznie skonstruowane menu i zakładek, a także zadbać o to, aby klient zawsze wiedział, w którym miejscu strony obecnie się znajduje.

Martwa strona

Wyświetlanie nieaktualnych informacji na naszej stronie świadczy o naszym braku profesjonalizmu, a także sugeruje, że nic się u nas nie dzieje i nasz biznes stoi w miejscu. Dlatego nie można pozwolić sobie na to, aby na firmowej stronie internetowej znalazły się przestarzałe aktualności, informacje o wydarzeniach, które już się odbyły lub promocje, których termin dawno upłynął. W dzisiejszych czasach liczy się szybki przekaz informacji i bycie na bieżąco. Witrynę internetową należy administrować w taki sposób, aby była ona zawsze aktualna, i zawierała treści zgodne z obecnym stanem rzeczy.

Brak spójności z wizerunkiem firmy

Firmowa strona internetowa zawiera treści, które są częścią identyfikacji wizualnej naszego przedsiębiorstwa. Dlatego też nie może dojść do tego, że używamy na niej innych kolorów niż na wizytówkach czy papierze firmowym, brakuje na niej naszego logo lub po prostu panujący na niej styl odbiega znacznie od innych detali, z którymi kojarzony jest nasz biznes. Strona internetowa musi być spójna ze wszystkimi elementami wizerunku naszej firmy i jest to niezbędny czynnik do jej rozpoznawalności wśród odbiorców.

Pamiętajmy, że strona internetowa firmy jest jej wizytówką. To platforma wymiany wiadomości między nami a klientami i czasami stanowi jedyne źródło informacji o naszej ofercie. W zarządzaniu witryną internetową należy być elastycznym i uwzględnić wciąż zmieniającą się wokół nas rzeczywistość. Praca nad stroną nigdy nie jest skończona i co jakiś czas należy zastanowić się, co i jak można zmienić, aby usprawnić korzystanie z naszego serwisu.

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.