Znaczenie Dress Code w biznesie

Wizerunek to hasło, które bardzo często pojawia się w naszych artykułach. Jest on częścią naszego funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Dotyczy zarówno pojedynczych osób, jak i firm oraz organizacji. Wizerunek nie musi w stu procentach odzwierciedlać osobowości jednostki nim obdarzonej. Jednak w biznesie jest to niezwykle istotne pojęcie, ponieważ na wizerunku firmowym opiera się niekiedy powodzenie całości przedsięwzięcia. Jednym z elementów wizerunku jest to, jak inni nas widzą. A dokładniej sposób, w jaki ubieramy i prezentujemy się w biurze i na spotkaniach z klientami. Ma to ogromne znaczenie i wpływa na nasze kontakty biznesowe.

Czym jest dres code i kto powinien go przestrzegać?

Dress code to zestaw reguł, określający normy dotyczące ubioru w kontekście danego miejsca i czasu. Obowiązuje on w wielu dziedzinach życia. Stosowanie się do jego zasad pokazuje nasze poszanowanie dla tradycji, religii lub wieku osób, wśród których się obracamy. Biznesowy dress code narzucony jest nam przez rodzaj wykonywanej pracy. Najbardziej formalne ubiory spotykamy wśród pracowników banków, urzędów i instytucji państwowych, a także, np. u pracowników w kancelariach prawnych. To jak wyglądają zatrudnione w tych miejscach osoby, musi odzwierciedlać rangę i powagę wykonywanego zawodu.Dress code w biznesie

Jeżeli chodzi o pracowników firm z innych branż, to wiele zależy od wymogów wprowadzonych przez zarząd firmy. Decydujące może być już samo stanowisko. Inne wytyczne wobec ubioru dostaną pracownicy, którzy odpowiedzialni są za bezpośredni kontakt z klientem, a inne osoby pracujące tzw. back office, czyli bez tego kontaktu. Nawet jeśli pracodawca nie narzuci nam dress codu, powinniśmy zawsze dbać o to, aby wyglądać schludnie. Nasze ubrania powinny być czyste i wyprasowane, włosy i zarost przystrzyżone, a kobiecy makijaż dokładny i niewyzywający. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ ubiór mimowolnie wpływa na pierwsze wrażenie, jakie robimy na innych ludziach. Nasz wygląd może sprawić, że będziemy postrzegani jako osoby nieprofesjonalne lub niegodne zaufania. Jeżeli właścicielowi firmy zależy na tym, aby jego pracownicy ubierali się w określony sposób, powinien powiadomić ich o tym wcześniej. Najlepiej już podczas podpisywania umowy o pracę. Dobrym pomysłem jest przekazanie wydrukowanej listy z wymogami dotyczącymi ubioru.

Jak się ubierać?

Czego najczęściej oczekują właściciele firm, dla których dress code ma znaczenie? Jeżeli chodzi o kobiety, to nie na miejscu jest widoczna bielizna. Ważne jest także, aby ramiona były zakryte, a spódnica miała długość do kolan, nie krótszą. Buty powinny być pełne i niepokazujące palców. Często wymaga się także noszenia rajstop, nawet latem. Podsumowując, strój nie powinien być zbyt obcisły i prowokujący. Materiały, z jakich wykonane są ubrania, powinny być dobrej jakości. Włosy nie mogą zasłaniać twarzy najlepiej, gdyby były spięte. Rozpuszczone dopuszczalne są tylko w przypadku długości do ramion. Biżuteria powinna być naprawdę skromna i elegancka, a manicure staranny. Najlepiej postawić na jasne i delikatne kolory, ewentualnie klasyczną czerwień. Tipsy, jaskrawe kolory i inne ozdoby należy zostawić na czas urlopu.

Mężczyźni powinni zacząć od wyboru odpowiedniej koszuli. Powinna być wykonana z dobrego materiału, biała, błękitna, granatowa lub w odcieniach bladego różu czy ecru. Jeżeli pracodawca tego wymaga – niezbędny będzie garnitur. Niekiedy możliwe jest wykorzystanie spodni z innego materiału i dopełnienie całości stylizacji dobrze skrojoną marynarką. Buty i skarpetki także muszą tworzyć całość ze spodniami i nie powinny się odznaczać. Wymogiem są także dobrze ostrzyżone włosy i brak zarostu.

Dlaczego to takie ważne?

Pamiętajmy, pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. Powinniśmy przyłożyć dużą wagę do tego, jak prezentujemy się w naszym życiu zawodowym. Dress code ma znaczenie w biznesie. Ubiór pokazuje nasz szacunek do współpracowników i klientów. Mówi też wiele o naszym podejściu do pracy.

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Produkt dnia

Długopis San Jose, niebieski/srebrny

Długopis San Jose, niebieski/srebrny

Cena od: 0,50 zł

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.