Rozpętała się Wojna między telekomami. Polkomtel złożył wniosek do UOKiK przeciw Orange i T-Mobile

Operator sieci Plus złożył wniosek przeciw Orange i T-Mobile.
– Stawiamy publicznie pytanie: jakim sposobem T-Mobile i Orange, które mają 60 proc. rynku, większość częstotliwości, potężne zaplecze finansowe i rządy Francji i Niemiec jako swoich największych akcjonariuszy są preferowane w tej aukcji? – oburza się Polkomtel (operator sieci Plus) i wysyła pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Chodzi o aukcję częstotliwości z pasm 800 do 900 MHz, którą zorganizuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Polkomtel złożył do UOKiK wniosek o sprawdzenie faktycznego zakresu współpracy Orange i T-Mobile w ich wspólnej spółce Networks!

Według Polkomtela jego konkurenci współpracują w większym zakresie, niż wcześniej sami deklarowali. Ba – Polkomtel twierdzi wprost, że takie działanie konkurencji doprowadzi do monopolu.

„Współpraca tych spółek prowadzi do zaburzenia konkurencji i zmierza ku wypchnięciu innych podmiotów z rynku. W sytuacji, gdy zostanie dwóch operatorów posiadających tę samą infrastrukturę i te same częstotliwości, konkurencja będzie tylko pozorna” – czytamy w informacji prasowej.

Operator o złożeniu wniosku do UOKiK poinformował na środowej konferencji prasowej. – Uważamy również, że UOKiK mógł zostać wprowadzony w błąd przez Orange i T-Mobile, co do faktycznego zakresu planowanej współpracy obu spółek. W naszej opinii współpraca ta jest prawdopodobnie rozszerzana poza tę, którą obie spółki zadeklarowały UOKiK-owi występując o zgodę na powołanie spółki Networks!? mówi Beata Iracka-Piskorz, dyrektor Departamentu Prawnego i Nadzoru Właścicielskiego Polkomtelu.

Czym zajmuje się Networks!?

Spółka Networks! służy sieciom Orange i T-Mobile do wspólnego korzystania z infrastruktury telekomunikacyjnej i posiadanych częstotliwości. A teraz konflikt rozgorzał, bo zbliża się aukcja częstotliwości o zakresie od 800 do 900 MHz, w której udział biorą wszyscy zainteresowani.

Ale nie wszyscy traktowani są po równo. „T-Mobile i Orange w każdym przetargu na rezerwację częstotliwości oceniane są oddzielenie, podczas gdy w praktyce wykorzystują je wspólnie tak, jakby należały do jednej grupy kapitałowej. Prowadzi to do dyskryminowania ich konkurentów” – oburza się Polkomtel.

Rzecz w tym, że zgodnie z założeniami warunków aukcji, Polkomtel i Grupa Midas (wdrażająca szybki bezprzewodowy internet w technologii LTE, w jej skład wchodzą Centernet, Mobyland i Aero2) mogą złożyć ofertę jedynie na 5MHz (z wspomnianego wcześniej zakresu 800-900 MHz), zaś T-Mobile i Orange mogą wspólnie starać się aż o 20 MHz. W praktyce wyglądać to będzie tak, że dzięki temu Polkomtel będzie mógł zaoferować internet o szybkości 40 Mbit/s, zaś Orange i T-Mobile – o szybkości 160 Mbit/s.

Polkomtel już pod koniec sierpnia sugerował, aby Urząd Komunikacji Elektronicznej, czyli regulator organizujący aukcję, wyrównał szanse w aukcji i zaczął traktować spółkę Networks! tak samo jak grupę kapitałową Polkomtel-Midas.

Aby do tego doprowadzić, właśnie złożył wniosek do UOKiK o zbadanie zasad współpracy w Networks!

Tymczasem także w środę prezes UKE podjęła decyzję o przedłużeniu do 8 października terminu na składanie stanowisk w sprawie aukcji.

Żródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14668475,Wojna_miedzy_telekomami__Polkomtel_zlozyl_wniosek.html#ixzz2fuV3fi43

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Produkt dnia

Torba bawełniana Carolina

Torba bawełniana Carolina

Cena od: 3,50 zł

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.