Jakie działania hamują nas w twórczym myśleniu?

Wielcy twórcy i myśliciele tego świata mieli swoje własne sposoby na poszukiwanie weny twórczej. Niektóre z nich były naprawdę oryginalne i zaskakiwały ludzi z ich najbliższego otoczenia. Z kolei ich naśladowcy i wielbiciele wielokrotnie zadawali pytania swoim mistrzom, co inspiruje ich do pracy i pozwala osiągać tak niewiarygodne efekty. Podobno znany pisarz Honore de Balzac odczuwał przypływ twórczych mocy jedynie dzięki niestandardowym godzinom pracy i drzemek. Natomiast Beethoven, zanim rozpoczynał pracę nad swoimi utworami, wypijał napar z sześćdziesięciu dokładnie zmielonych ziaren kawy. Inni artyści mogli pracować tylko w totalnej ciszy, kolejni uważali, że ubiór ogranicza ich twórcze myślenie i mogą pisać lub malować jedynie nago. Jeszcze inni palili papierosa za papierosem, bo podobno dzięki temu mogli skupić się na swojej twórczości…

kreatywne myślenie

To tylko nieliczne przykłady interesujących sposobów sławnych artystów na motywację do pracy. Jednak równie sławne, co ich dziwaczne nawyki, są także opowieści o tygodniach lub miesiącach niemocy twórczej. Skoro tak wielcy twórcy zmagali się czasami z brakiem weny, to co może począć zwykły człowiek, aby nie mieć zahamowań w twórczym myśleniu?

Każdy z nas jest inny, w odmienny sposób postrzegamy świat i wyciągamy różne wnioski na temat zjawisk, które nas otaczają. To także ma wpływ na umiejętność kreatywnego myślenia i talent twórczy. Mimo, że niektórym ludziom, oryginalne pomysły przychodzą z łatwością, a inni muszą nieźle się przy tym natrudzić, to dobra wiadomość jest taka, że każdy może pokonać bariery w twórczym myśleniu! Pośród czynników, które hamują twórcze myślenie rozróżnia się bariery psychologiczne i społeczne.

Te pierwsze, związane są ściśle z osobowością człowieka. Czasami przeszkodą w kreatywnym myśleniu jest niskie poczucie własnej wartości i przekonanie o braku umiejętności w tym zakresie. W takim przypadku dana osoba, nawet jeśli wpadła na jakiś pomysł, nie dzieli się nim z otoczeniem, z góry zakładając, że pewnie jest on niewart uwagi. Także wysoki poziom lęku przed porażką lub strach przed opinią innych są potężną barierą, hamującą procesy twórcze człowieka. Człowiek kierujący się tymi przesłankami, woli postępować zgodnie z utartymi schematami, bo w nich czuje się bezpiecznie i nie jest narażony na napięcia i stres związany z poddaniem się ocenie innych. W takim przypadku należy pracować samemu lub ze specjalistą nad przesuwaniem swoich wewnętrznych granic i nad lepszą samooceną.

Drugą grupą przeszkód w twórczym myśleniu są czynniki społeczne, związane z otoczeniem, w którym dany człowiek funkcjonuje. Ta grupa pobudek często skorelowana jest z uwarunkowaniami psychicznymi jednostki. Brak wsparcia i atmosfera dużej rywalizacji połączone z predyspozycjami do konformizmu, nie pozwalają rozwijać skrzydeł i ćwiczyć kreatywnego myślenia. Takim tłem społecznym może być nasze miejsce pracy. Zbyt duży nadzór ze strony kierownictwa, oczekiwanie szybkich efektów i nastawienie wyłącznie na zyski finansowe, ograniczają twórczość pracownika i nie pozwalają mu na zaprezentowanie wszystkich jego umiejętności w tym zakresie.

Dodatkowym czynnikiem, hamującym myślenie twórcze w pracy może być budżet firmy. Co z tego, że pracownik ma wizję i wysoką motywację do wprowadzenia swoich pomysłów w czyn, jeśli firma nie posiada wystarczających funduszy na realizację kreatywnych projektów? Nie mówimy tu oczywiście o przedsięwzięciach wartych kilkadziesiąt tysięcy złotych, a jedynie o przeznaczeniu określonej kwoty na ciekawe i innowacyjne pomysły pracowników. Przedsiębiorca nie może także oczekiwać, że jego pracownicy będą prześcigali się w tworzeniu interesujących inicjatyw, jeśli nie będą one realizowane, chociaż jakiejś części.

Jak radzić sobie z barierami, stopującymi zdolne jednostki? Oczywistym wymogiem jest eliminacja hamujących czynników psychologicznych i społecznych. Część pracy wiąże się ze zmianami sposobu myślenia o swoich możliwościach i pokonaniu własnych lęków. Może w tym pomóc spotkanie ze specjalistą, ale również coaching przeprowadzony w ramach firmy. Warto także zadbać o przyjazną atmosferę w miejscu pracy, która będzie sprzyjała tolerancji, otwartości na świat i ludzi. Należy zwrócić uwagę na stworzenie optymalnych warunków w biurze i dostarczenie pracownikom niezbędnych narzędzi do pracy. Konieczne jest także ustalenie określonego budżetu na realizację wyjątkowych projektów. Ważne jest wsparcie pracodawcy w kreatywnych działaniach pracowników oraz docenianie za niestandardowy wkład w rozwój firmy, które dodatkowo podbiją motywację do twórczego myślenia. A może warto pomyśleć o jakimś kursie kreatywnego myślenia dla swoich podwładnych?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.