Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym pracodawcą?

Poszukiwania pracy i spotkania z potencjalnymi pracodawcami zazwyczaj wzbudzają w nas skrajne uczucia i wywołują stres u niejednego rekrutowanego. Niektórzy potrafią podejść do rozmów w sprawie pracy z dystansem i na luzie. Innych paraliżuje strach i ciężko im zapanować nad emocjami. Pamiętaj jednak – już samo to, że zaproszono Cię do siedziby firmy na rozmowę klasyfikacyjną, świadczy o Tym, że Twoje CV zainteresowało osoby odpowiedzialne za rekrutację. Wystarczy pójść na rozmowę przygotowanym, a wtedy – bez względu na wynik – osiągniesz sukces. Dobre przygotowanie pomoże w spokojnym i rzeczowym zaprezentowaniu naszej osoby, by zrobić jak najlepsze wrażenie. Pokaże również pracodawcy nasze zaangażowanie, które jest cennym atutem nie tylko na rynku pracy. Jak więc przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Co wiesz o miejscu, w którym chcesz pracować?

Według profesjonalnych rekruterów zaskakująco często zdarza się, że osoby ubiegające się o pracę w danej firmie, niewiele wiedziały na jej temat. Ba! Czasem nawet nie były zorientowane w tym, o jakie konkretnie stanowisko się ubiegają! Jest to bardzo źle widziane przez potencjalnego pracodawcę i świadczy o całkowitej ignorancji osoby rekrutowanej, a przecież nikt nie chciałby zatrudnić takiego pracownika, prawda? Dlatego zdecydowanie polecam zapoznanie się choćby ze stroną internetową przedsiębiorstwa, w którym chcemy podjąć pracę. Dzięki temu dowiemy się czym firma się zajmuje, jakie produkty lub usługi oferuje i jakimi wartościami się kieruje. Co do samego stanowiska, na które aplikujemy, możemy dowiedzieć się sporo już z ogłoszenia o pracę. Zazwyczaj zawarte w nim wymagania sugerują nam nasze potencjalne przyszłe obowiązki. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to na pewno podczas rozmowy znajdzie się odpowiedni moment, aby rozwiać je u źródła.

rozmowa z pracodawcą

2. Czy umiesz zaprezentować swoje najmocniejsze strony?

Rozmowa o Twoich umiejętnościach, osiągnięciach i wykształceniu to ten moment kwalifikacji, podczas którego pracodawca chce dowiedzieć się, dlaczego ma zatrudnić w swojej firmie właśnie Ciebie. Zastanów się dużo wcześniej jak przedstawić swoje kompetencje tak, by osoba rekrutująca uznała, że będą one przydatne podczas Twojej pracy. Wykształcenie i kursy zgodne z profilem przedsiębiorstwa to dość oczywiste wymagania, jednak nie zawsze wyłącznie one się liczą. Twoim dodatkowym atutem może być Twoje hobby, które w jakiś sposób wykorzystasz dla dobra firmy. Jeśli posiadasz też miękkie umiejętności, związane z pracą w zespole czy komunikacją z klientami, warto je podkreślić, ponieważ ceni je sobie prawie każdy pracodawca. Przygotuj się też na dość popularne pytania, zadawane kandydatom ubiegającym się o pracę. Najczęściej są to pytania o Twoje mocne i słabe strony. Niekiedy rekruterzy pytają o to, gdzie widzisz się za kolejne dziesięć lat, co uważasz za swój największy sukces lub jak poradziłbyś sobie w danej sytuacji.

3. Czy Twoje CV zawiera prawdziwe informacje?

Jeżeli chodzi o prezentowanie swoich kwalifikacji, to po raz pierwszy robimy to już podczas tworzenia swojego CV. Zapewne niekiedy korci nas, by odrobinę podrasować swój życiorys i dodać kilka informacji, mających postawić nas w lepszym świetle. Jednak najlepiej będzie powstrzymać się od tego typu praktyk, ponieważ pracodawca w bardzo łatwy sposób może zweryfikować podane przez nas informacje. Jeśli okażą się one nieprawdziwe, to nie dość, że nie dostaniemy wymarzonej pracy, to dodatkowo najemy się wstydu. Jeżeli nie wiesz jak napisać poprawnie CV i jak powinno ono wyglądać, w Internecie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, a nawet pobierzesz wzór, który wystarczy wypełnić odpowiednimi informacjami. Nie zapomnij o dodaniu do swojej aplikacji profesjonalnego zdjęcia! Pamiętaj jednak, że „fotki cyknięte z rąsi” podczas imprezy zdecydowanie nie nadają się do zaprezentowania w CV.

4. Czy przygotowałeś już odpowiedni ubiór?

Na spotkanie z potencjalnym pracodawcą należy przygotować odpowiedni ubiór. Jeansy, powyciągane swetry, zbyt duży dekolt czy spódnica mini to tylko niektóre błędy, które możesz popełnić podczas wyboru ubrań na rozmowę rekrutacyjną. W zależności od miejsca pracy i stanowiska, o które się ubiegamy, inny rodzaj stroju będzie uznawany za stosowny. Jeżeli chodzi o banki lub instytucje państwowe, najlepiej będzie postawić na klasykę pod postacią białej koszuli i stonowane kolory pozostałych elementów ubioru. W innych sytuacjach możemy być mniej formalni, ale nie zapominajmy o tym, że nasz strój musi być po prostu schludny, nie odciągający uwagi od tego, co mamy do powiedzenia i stosowny do miejsca, w którym się znajdujemy. Źle widziana jest także duża biżuteria czy krzykliwy makijaż i lakier do paznokci. Jak Cię widzą, tak Cię piszą!

5. Jak wygląda Twój profil na Facebook’u?

Niektórym może wydać się to dziwne, by przed rozmową rekrutacyjną przeglądać profile kandydatów na portalach społecznościowych, jednak naprawdę wielu rekruterów przygląda się wnikliwie naszemu wizerunkowi w sieci. Na podstawie publikowanych przez nas treści, rekruterzy mogą w prosty sposób zweryfikować prawdziwość informacji zawartych w naszym CV oraz zbudować sobie obraz naszej osoby. Dlatego zastanówmy się, czy na naszych profilach nie znajdują się kompromitujące nas w oczach pracodawcy fotografie lub wpisy prezentujące nasze poglądy polityczne czy religijne. Nawet jeśli nam nie wydają się one kontrowersyjne, to przez innych mogą być odbierane zupełnie inaczej. Źle widziane są także komentarze obrażające innych użytkowników sieci i wulgaryzmy. Nasz profil w mediach społecznościowych to swoista wizytówka, dlatego warto dbać o niego na bieżąco, nie tylko przy okazji przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej.

Chociaż rozmowa rekrutacyjna może być stresującym wydarzeniem, to nie zapomnijmy o uśmiechu i pewności siebie. Przed udaniem się do siedziby firmy, w której chcesz pracować postaraj się wyspać, zjeść dobre śniadanie i powtórzyć sobie najważniejsze informacje, które przydadzą Ci się podczas rozmowy. Wiara w siebie to połowa sukcesu! Powodzenia!

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.