Jak poradzić sobie z porażką?

Podobno nie popełnia błędów tylko ten, który nic nie robi. W nasze działania, siłą rzeczy, wpisane są zarówno sukcesy jak i porażki. Nie ma po prostu takiej możliwości, aby wszystkie nasze aktywności były pasmem zwycięstw i niekończącej się satysfakcji. Naturalnym jest, że czasami musimy przyjąć gorzką lekcję i pogodzić się niepowodzeniem. Jak radzić sobie w takich momentach?

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Starałeś się, włożyłeś w swoją pracę dużo energii, ale nie udało się. Nie oceniaj siebie przez pryzmat jednego, a nawet kilku niepowodzeń. To tylko przejściowe trudności, które miną, jeśli się postarasz. Obarczanie siebie winą za porażkę i ciągłe analizowanie swoich błędów, działa bardzo demotywująco i obniża nastrój. Takie dołowanie się tylko odbiera siły, a właśnie teraz powinieneś poszukać w sobie nowej energii do rozwiązania problemu, lub do rozpoczęcia swoich starań na nowo. Znane przysłowia mają w sobie wiele prawdy, więc pamiętaj, że „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni!”. Przypomnij sobie też to, ile razy coś Ci się udało i odniosłeś sukces. Wówczas, w kontekście pozytywnych wspomnień, Twoja porażka może wydać Ci się mniejsza.

Jak poradzić sobie z porażką

Zastanów się nad przyczyną porażki

Jak wynika z powyższego punktu- nie namawiamy Cię do umartwiania się i wielogodzinnego rozważania powodów Twojej porażki. Ale zachęcamy, aby spróbować z dystansem spojrzeć na różne aspekty, które wpłynęły na to, że spotkało Cię nie powodzenie. Jeśli były to czynniki niezależne od Ciebie (dostawca nie wywiązał się z umowy, zła pogoda opóźniła Twój lot itd.), to zastanów się czy mogłeś zrobić cokolwiek, aby uniknąć takiej sytuacji. Jeśli tak, to w przyszłości postaraj się przygotować jakiś plan B, na wypadek nagłej zmiany sytuacji. A jeżeli wiesz, że przyczyna porażki leży po Twojej stronie, to tym bardziej powinieneś rozważyć to, jak następnym razem postąpić, aby nie narazić się na kolejne nieprzyjemności. Być może od teraz zaczniesz precyzyjniej tworzyć plan swoich działań? Może ustawisz sobie przypomnienia o terminach oddania projektu? Może wyznaczysz osobę, odpowiedzialną za to, aby sprawdziła efekty Twojej pacy? Ktoś ze świeżym spojrzeniem łatwiej będzie mógł zauważyć ewentualne pomyłki. Postaraj się uczyć na własnych błędach i eliminować je w przyszłości.

Po prostu działaj!

Trudne momenty odbierają nam chęci do dalszej aktywności i sprawiają, że czasami odpuszczamy swoje działanie, jeszcze przed ukończeniem danego projektu. Jeśli masz na to czas, postaraj się przeznaczyć krótką chwilę na to, żeby odpocząć i zregenerować przynajmniej część sił. Spojrzenie na swój problem z innej perspektywy, pozwoli Ci na jego racjonalną ocenę. Jednak nie pozwalaj sobie na zbyt długą stagnację, jeśli wiesz, że czeka Cię jeszcze praca do wykonania. Działanie jest najlepszym sposobem na wyjście z trudności, bo przede wszystkim przyśpiesza realizację harmonogramu, a także daje nam poczucie sprawczości i przejęcia kontroli nad sytuacją. Pamiętaj, że czasami trzeba zrobić jeden krok do tyłu, aby zrobić rozbieg przed skutecznym działaniem i osiągnięciem celu.

 

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.