Jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego?

Długotrwały stres w pracy, niesprzyjające środowisko zawodowe, powtarzalne obowiązki i brak docenienia przez pracodawcę mogą przygnębiać i wpływać negatywnie na nastrój i samoocenę. Jeśli takie momenty zwątpienia przeplatane są częstymi chwilami, w których czujemy satysfakcję i zadowolenie z ukończonego projektu czy wykonanego zadania, jeszcze nie ma wielu powodów do niepokoju. Gdy jednak taki stan utrzymuje się długo lub pogłębia się, to już niewiele może nas dzielić od wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać, że ten moment nadchodzi?

Najczęstsze objawy wypalenia to niechęć do miejsca, w którym pracujemy lub stres towarzyszący już samej myśli o tym, że na drugi dzień musimy wstać do pracy. To także pogorszenie się naszej koncentracji, częste błędy popełniane w czynnościach, które do tej pory nie stanowiły dla nas problemu czy wykonywanie swoich obowiązków niestarannie i od niechcenia. Jeśli do tego wszystkiego dochodzą sygnały od naszego organizmu, czyli bóle i zawroty głowy, problemy żołądkowe oraz problemy w życiu prywatnym to już ostatni dzwonek, aby zacząć działać!

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, czy jest coś, co możemy zrobić sami, aby ponownie poczuć się dobrze w swojej pracy. Możemy też skorzystać z pomocy specjalisty, który nakieruje nas na odpowiednie tory i podpowie jak poradzić sobie z tą ciężką sytuacją. Ostatecznie, jeżeli zawiodą już wszystkie metody, konieczne będzie rozejrzenie się za inną pracą. Przyjrzyjmy się jednak krokom, które możemy podjąć sami, aby do wypalenia zawodowego nie doprowadzić.

1. Racjonalne zarządzanie swoimi obowiązkami

Szczególnie na początku chcemy się wykazać i udowodnić sobie i szefowi, że nie bez przyczyny zatrudniono nas w tej właśnie firmie. Bierzemy na siebie dużo obowiązków i staramy się wypełnić je wszystkie jak najlepiej, czasami kosztem nadgodzin i wolnych wieczorów w domu. O ile sytuacja taka jest dopuszczalna bardzo rzadko, kiedy naprawdę goni nas termin lub czeka nas wyjątkowo ważne wydarzenie, to musimy mieć świadomość, że taki stan nie może utrzymywać się dłużej. Od początku naszej pracy w danym miejscu starajmy się, ale nie ponad swoje siły. Jeśli raz pokażemy komuś, że możemy pracować za dwie osoby, to później będzie to od nas wymagane. Jeśli realnie ocenimy, że szef czy kierownik zarzucił nas zbyt dużą ilością obowiązków, w stosunku do czasu, jaki mamy na ich realizację, to zgłośmy to. Spokojna rozmowa i wspólne ustalenie nowego planu powinno uregulować tego typu sytuacje na przyszłość.

wypalenie zawodowe

2. Poszukiwanie nowych dróg rozwoju

Długie i monotonne wykonywanie jednego rodzaju pracy może być męczące i ostatecznie przynosi zniechęcenie i nudę. Dlatego warto mieć to na uwadze, planując długotrwale swoją karierę. Zorientujmy się, czy w firmie, w której pracujemy mamy możliwość awansu lub doskonalenia swoich umiejętności, poprzez udział w szkoleniach i pokazach produktowych. Sami zgłaszajmy pracodawcy chęć podnoszenia swoich kompetencji i pokażmy, że zależy nam także na samorozwoju, który ostatecznie przyniesie korzyści także dla firmy. A jeśli nasza praca nie daje szans na to, aby zmienić cokolwiek w swoich codziennych obowiązkach, szukajmy nowych sposobów na stymulację i motywację do działania. Może rytmiczna muzyka, której będziemy słuchać podczas pracy pozwoli nam oderwać myśli od mechanicznych czynności? Sposobów jest wiele, wystarczy wybrać coś odpowiedniego do naszych potrzeb. Jeśli nie widzisz dla siebie już żadnych szans na rozwój, a możesz sobie pozwolić na zmiany w życiu zawodowym, może to dobry czas, aby rozejrzeć się za inną, bardziej satysfakcjonującą posadą?

3. Poszukiwanie równowagi

Chociaż praca jest ważna, nie może stanowić ona sensu życia. Oczywiście, szczęściarzem jest ten, który kocha swoją pracę i jednocześnie czerpie z niej korzyści finansowe. Jednak nie możemy zapominać o tym, że nasze życie zawodowe jest tylko częścią codzienności i liczą się jeszcze inne wartości. Uświadomienie sobie tego, że mamy rodzinę, na którą możemy liczyć, lub hobby, w którym się spełniamy, pozwoli nam nabrać dystansu do swoich obowiązków i sprawi, że ewentualne problemy w pracy nie przesłonią nam całej radości z życia. Dbajmy o relacje z bliskimi i szukajmy sposobów na odpoczynek w czasie wolnym. Szanujmy swój organizm i pozwólmy mu na regenerację. Zdrowie fizyczne i komfort psychiczny to czynniki niezbędne do tego, aby być nie tylko szczęśliwym człowiekiem, ale też skutecznym i spełnionym pracownikiem.

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.