Czy wiesz jak powinien wyglądać lunch biznesowy? – praktyczny poradnik

Lunch biznesowy z pewnością nie jest relaksującym obiadkiem w gronie nowo poznanych osób. Mimo mniej oficjalnej atmosfery niż w biurze, nadal jest to spotkanie służbowe, podczas którego ustalamy wiele ważnych szczegółów związanych z naszą pracą. Możemy w trakcie takiego lunch’ u podejmować ważne decyzje, mające wpływ na działalność naszego przedsiębiorstwa, negocjować warunki handlowe, ale też prowadzić rozmowy z potencjalnymi klientami. Często to, jak się będziemy zachowywać w trakcie takiego spotkania, może mieć decydujący wpływ na nasze dalsze zawodowe losy. Pamiętajmy, że w mniej oficjalnej atmosferze i przy smacznym posiłku można osiągnąć czasem więcej, niż podczas rozmów w przestrzeniach biurowych. Jak więc najlepiej zaprezentować się podczas biznesowego spotkania w restauracji?

Skup pełną uwagę na swoich rozmówcach

Bądź punktualny i nie dopuść do sytuacji, w której inni czekają na Ciebie. Najlepiej byłoby przybyć na miejsce spotkania kilka minut przed wyznaczoną godziną. Wyjdź z założenia, że teraz najważniejsi są Twoi rozmówcy i sprawy poruszane podczas spotkania. Wycisz lub wyłącz swój telefon komórkowy, tak, aby niepotrzebnie nie odrywać się od rozmowy. Nie sprawdzaj też co chwilę godziny, nie zamyślaj się- bądź całym sobą zaangażowany w kontakt z klientem.

business lunch

Savoir-vivre przy stole

Należy bezwzględnie pamiętać o zasadach dobrego wychowania, ponieważ świadczy to o naszej kulturze osobistej i obyciu. Czyli, nawet jeśli mamy jakieś braki w wiedzy z tej dziedziny, powtórzmy sobie przed spotkaniem informacje typu: które potrawy je się jakimi sztućcami, jak korzysta się z serwetek ułożonych na stole itp. Pamiętajmy, że zaczynamy jeść dopiero wtedy, kiedy wszyscy uczestnicy mają przed sobą talerz z wybraną potrawą.

Tematy nie tylko biznesowe

Mimo, że głównym celem spotkania są zapewne interesy, to pamiętajmy, że spotkaliśmy się w restauracji również po to, aby nadać naszym rozmowom nieco mniej formalny charakter. Dlatego nie należy poruszać z naszymi rozmówcami tematów wyłącznie zawodowych. W zależności od stopnia znajomości i zażyłości z pozostałymi gośćmi, w dobrym tonie jest porozmawiać na neutralne tematy, zapytać o samopoczucie współtowarzyszy czy rozpocząć krótką wymianę zdań o obecnych wydarzeniach. Dobrze by było jednak, żeby absolutnie nie poruszać zagadnień związanych z polityką, religią czy zbyt prywatnymi sprawami, ponieważ może wywołać to konsternację lub, co gorsza, nieprzyjemną wymianę zdań.

Czy jedzenie ma znaczenie?

Jesteśmy w restauracji, więc siłą rzeczy będziemy także konsumować serwowane w niej dania. Lunch z założenia jest spotkaniem niedługim, dlatego nie należy zbyt dużo czasu poświęcić na wybór potraw. Przeglądając menu zastanów się czy wybrane przez Ciebie danie nie sprawi Ci kłopotu podczas jedzenia i czy będziesz mógł w elegancki sposób zająć się jego konsumpcją. Wybór kurczaka, którego trzeba oddzielać od kości, nie jest w takiej sytuacji najlepszym pomysłem.

Alkohol na cenzurowanym

W tej sprawie zdania są podzielone. Ale ogólne zasady mówią o tym, że podczas lunch’ u biznesowego nie powinno się spożywać alkoholu. Jest ro dopuszczalne bardziej w momencie załatwiania interesów podczas dłuższych kolacji. Jeśli możesz- powstrzymaj się od picia alkoholu, zachowaj trzeźwy umysł i ogląd sytuacji. Jeśli Twój gość wyjątkowo mocno namawia Cię na skosztowanie jakiegoś trunku, powiedz, że na spotkanie przyjechałeś samochodem. A jeśli już masz możliwość wypicia napoju wyskokowego, zdecyduj się raczej na jedną lampkę delikatnego wina, niż na mocniejsze alkohole.

Pożegnanie

Po zakończonym spotkaniu podziękuj swoim współtowarzyszom i upewnij się, że mają jak dostać się do biura czy hotelu. Gdyby zaszła potrzeba, aby wymienić się wizytówkami najlepiej byłoby zrobić to na początku spotkania. Jednak jeśli jeszcze nie miało to miejsca, to czas pożegnania jest ostatnim momentem, by to nadrobić. W przypadku przyjezdnych gości zaproponuj wskazanie drogi czy zamówienie taksówki. Po powrocie ze spotkania możesz rozesłać maile z podsumowaniem ustalanych spraw lub po prostu podziękowaniem.

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    Loading...

Do poprawnego funkcjonowania ta strona wymaga Ciasteczek.